X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Dokümanlar

AnasayfaBilgi BankasıcPanel & WHMWHM Kullanımı

WHM Kullanımı

WHM Panel kullanımının son kullanıcılara katmış olduğu en büyük iki avantajdan söz edebiliriz. Bunlardan ilki üst düzey bir yetki sağlamasıdır. WHM panel aracılığıyla son kullanıcılar Linux komutlarını bilmelerine gerek kalmadan sade ve basit bir arayüz üzerinden istedikleri işlemleri gerçekleştirebilirler. WHM Panel kullanma avantajına sahip olan kullanıcılar;

  • Yeni Hosting paketi açabilirler, Hosting paketi için sınır belirleyebilirler, Hosting paketinin bilgilerini güncelleyebilirler, Hosting paketini askıya alabilirler ve Hosting paketini tamamen sunucu üzerinden kaldırabilirler.
  • DNS Alan adları oluşturabilirler, bu sayede ana bir DNS yerine farklı DNS'lerin kullanımı gibi farklı işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirler.
  • WHM Panel üzerinden satın almış olduğunuz herhangi bir SSL sertifikasını belli bir hesaba atayabilir ve o site için SSL sertifikasının hemen hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bir diğer ikinci avantaj ise WHM Panel sayesinde sitelerin tümünü tek bir Cpanel yerine ayrı ayrı Cpanel'ler yani kontrol merkezleri üzerinden kontrol edebilirsiniz. Böylece biriyle ilgili bir sorun yaşadığınızda (Örneğin güvenlik zafiyeti) bu sorun sadece o web sitesinde kalacak, diğer web siteleri sorunsuz şekilde yayın hayatına devam edecektir.

Peki WHM Panelleri hangi ürünlere sahip olan kullanıcılar kullanılır?

1.Reseller Kullanıcıları: Reseller paketi sahip olan tüm kullanıcılar yukarıda kısaca değinmiş olduğumuz özellikleri kullanabilecekleri bir panelle karşılaşırlar. Bir barındırma hizmetinin WHM Panel'i görüntüleyebilmesi için en azından Reseller hesabı olması gereklidir. Yani, Hosting hesapları WHM panele sahip olamazlar. Hosting hesapları yalnızca Cpanel ve benzeri kontrol yazılımlarını kullanabilirler.

2. VPS Kullanıcıları (rWHM): Reseller hesabından farklı olarak VPS kullanıcılarının sahip olduğu WHM panel root yani kök dizin yetkisine sahiptir. VPS, Reseller'a göre bir üst kademede yer aldığı için VPS kullanıcıları panel üzerinden çok daha fazla değişiklik işlemi gerçekleştirebilirler. 

3.Dedicated – Kiralık Sunucu Kullanıcıları: Dedicated sunucu kullanıcıları için sunulan WHM panel de VPS kullanıcılarının paneline benzerlik gösterir. Fakat aralarındaki tek fark Dedicated VPS'in de bir üstünde yer aldığı için bu paneli kullanan kullanıcıların bölümden farklı olarak donanım üzerinde değişiklik yetkisine de sahiptir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi Bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(200 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top